Özgüven geliştirme yolları

Posted by on Ağustos 19, 2018 in Genel | 0 comments

özgüven nasıl kazanılır

Özgüvenli bir kişi olmak hayatta hedeflerine ulaşabilmen için çok önemlidir. Bir konuda çok yetenekli olduğunu ve yeterli bilgi birikime sahip olduğunu düşün, ancak özgüven problemi yaşıyorsun diyelim. Bu durumda sahip olduğun yetenek ve bilgi birikimi yeterince yansıtamazdın bile. Bunun gerçeğin farkına varmak ve özgüven geliştirme yolları konusuna kafa yorman kendine yaptığın önemli bir yatırım olacaktır. Şimdi özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabına gelelim.

 

Özgüven geliştirme yolları nelerdir ?

 

Korkudan kaçınmaya bir son verin

İnsan hayata geldiği andan itibaren büyük bir mücadelenin içine düşer. Küçük bir çocuğun en büyük sınavlarından biri yürüme, konuşma ve sonrasında hayatta kalabilmeyi başarabilmesidir. Küçük çocuk “binlerce kez başarısız oldum” diye düşünmeden bunları gerçekleştirmeyi dener. Biz yetişkinlerse hayatın içinde bazen bir işi başarmak için korkuya karşı binlerce kez deneme yapmak olduğunu unuturuz.

Senden yapmanı istediğim korkudan kaçınmayı bırakman çünkü bir defa kaçındığında artık sonsuza kadar kaçman gerekir. Üstelik korkundan kaçınmalıyım düşüncesi hatalı bir düşüncedir. Eğer bir şeyi “korkacağım ama gene de yapacağım” şeklinde düşünerek yaparsan eninde sonunda başarılı olursun. İnsanlarla konuşmaktan mı korkuyorsun 10 gün boyunca korka korka bunu yap ve korkunun ne kadar azaldığını şaşırarak gözlemle. Özgüven geliştirme yolları konusunda diğer bir tavsiyem ise kendini korkuya kademeli olarak maruz bırakmandır. Yani önce günde sadece bir kişiyle bir dakika konuştuğunu düşün, sonrasında yavaş yavaş bunu arttırıyorsun.

özgüven kazanma egzersizleri

 

Korkuyu sistematik olarak yıpratın

Eğer kısa vadeli düşünürseniz o an korku hissettiğinizde tabi ki korkudan kaçma davranışı size otomatik olarak mantıklı olan bir seçenekmiş gibi görünür. Ama arka planda o an o şeyi yapmaktan kaçmanızın hayatınızı orta vadede mahvedeceğini düşünemezsiniz. Sizi yolunuzdan alıkoyar ve istemediğiniz bir kişi haline getirir. Unutma ki tek parça halinde bir özgüven yoktur. Yani kişi bir konuda özgüvenliyken diğer bir konuda özgüvensiz olabilir. Bu tamamen senin kendini hangi alanda eğittiğinle alakalıdır. Hangi alanda özgüvensizsen o alanda kendine yeterince yatırım yaptıktan sonra en az 10 kat daha özgüvenli olabileceğini göreceksin. Sana verebileceğin en önemli özgüven geliştirme yolları tavsiyesinden biri de budur.

 

Kafanızdaki sesi dizginleyin

Bizim kendi beynimizde gerçek sandığımız şeyler aslında çoğu zaman beynimizde var olan düşünce alışkanlıklarının tekrar tekrar ortaya çıkmasıdır. Mesela başka insanların hakkımızda ne düşündüğünü dert edip rezil olma korkusuyla harekete geçemeyiz. Ancak başka insanların hakkımızda kötü şeyler düşündüğü, bizim için kendi içlerinde “aptal, yeteneksiz, yetersiz, gerizekalı” gibi şeyler dediklerini düşünmemiz tamamen beynimizin kendi içinde yıllarca alışmış olduğu düşünce şeklini izlemesinden kaynaklanır. Bize %100 gerçek gibi gelmesinin nedeni bu düşünce tarzına yıllardır sahip olmamız ve artık beynimizdeki bu düşünceyi sağlayan nöronlar arasındaki bağların güçlenmiş olmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken bu otomatik düşünceler aklınıza geldiğinde bunu yakalamanız ve gerçekliğini reddetmenizdir. Bunu eylemlerle de desteklediğinizde zaman içinde bu tarz düşüncelerinizin azalıp kaybolacağını görüp şaşıracaksınız.

 

Diğer insanları umursamayın

Özgüven geliştirme yolları konusunda verebileceğin en iyi tavsiyelerden biri de budur. Diğer insanları ne kadar az umursarsanız o kadar az özgüven problemi yaşarsınız.

Başkaları Cehennemdir – Jean Paul Sartre

Biliyorum söylendiği kadar kolay değil ama şuandan itibaren hayatınızdaki tek yetkili kişiyi kendiniz ilan edin ve her şeyi kendi bildiğiniz usule göre yapın. Önce başkalarının kötü şeyler düşüneceğini bildiğiniz halde kendinizi zorlayarak istediğiniz şeyi yapın. Zamanla bu huyunuz güçlenecek ve artık başkalarını daha az umursayan biri olacaksınız. Üstelik kendi isteklerinizi başkalarının düşüncelerinin önüne koymak özsaygınızı ve dolayısıyla özgüveninizi sihirli bir şekilde arttıracaktır. Artık özgüven nasıl kazanılır biliyorsun, kendine bir özgüven geliştirme yolları planı çıkar ve uygulamaya geç.

 

BİR KİTAP TAVSİYESİ:

Kızlar konusunda karşıkoyulmaz bir erkek olmaz ister miydin ?

 

Kızların peşinde pek çok erkek bulunur ve seçimlerini bu erkekler arasından yaparlar. Kızın peşindeki tüm erkeklerin 3 adım önüne geçmeni sağlayacak kafa yapısını ve taktiklerin neler olduğunu öğrenmek istersen bu kitap setini hemen İNCELEMEYE BAŞLA!

 

BENZER KONULAR:

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir